Przewodnik

przewodnik kraków
Małgorzata Kasprowicz

Licencjonowany przewodnik po Krakowie

Urodziłam się w Krakowie, a zgłębianie historii i tajemnic Krakowa jest moją pasją, a możliwość odkrycia ich przed innymi ogromną radością! Sama dużo podróżuję, uwielbiam zwiedzać, poznawać nowe miejsca. Dlatego wiem, że dobry przewodnik to taki, który z pasją podchodzi do swojej pracy, lubi ludzi i potrafi w prosty sposób nauczyć czegoś nowego dzieci, a dorosłych zaskoczyć śmieszną anegdotą.
Wycieczki po Drodze Królewskiej, Wawelu czy Kazimierzu mogą być ciekawe!
W 2012 zdobyłam licencję przewodnika miejskiego po Krakowie. Oprowadziłam już kilka tysięcy turystów.
Dlaczego mnie polecają
Opowiadam angażująco z dużą ilością anegdot, ciekawostek i pytań
Posiadam przenośny sprzęt nagłaśniający - dzięki niemu mogę oprowadzać samodzielnie nawet 50-osobowe grupy
Swoją przygodę jako przewodnik Kraków rozpoczęłam w 2012 roku. Oprowadziłam już ponad 1000 wycieczek, każda liczyła od 20 do 60 osób, od dzieci z nowohuckiej podstawówki do seniorów z Austrii. Były to wycieczki m. in. po Krakowie, śladem krakowskich legend, czy na Kazimierz.
Mam państwową licencję przewodnika po Krakowie, a także licencje do muzeów: Wzgórze Wawelskie, Podziemia Rynku, Stara Synagoga, Fabryka Schindlera i Apteka pod Orłem, Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach, Ojcowski Park Narodowy, Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach, Muzeum Narodowe, Podziemna Nowa Huta etc.

Przewodnik i pilot wycieczek

To dwie różne profesje, które często wykonuje jedna osoba. Przewodnik oprowadza po mieście albo muzeum. Jest odpowiedzialny za grupę w trakcie jej oprowadzania po jakimś obiekcie czy po prostu po ulicach danego miasta. Przewodnik zazwyczaj jest specjalistą w zakresie swojego miasta i jego zabytków, albo okolic – w moim przypadku okolic Krakowa.
Pilot wycieczek natomiast towarzyszy grupie od początku trwania wycieczki – już od momentu spotkania z grupą w autokarze. To on przekazuje informacje dotyczące planu wycieczki, dba o Wasze bezpieczeńtwo (wraz z kierowcą), oraz rozwiązuje wszystkie problemy w czasie podróży. Po dojechaniu na miejsce, przekazuje tzw. „pałeczkę” przewodnikowi. Przewodnik w Krakowie zajmuje się grupą, ale to nie znaczy, że pilot nie jest w trakcie trwania wycieczki w pobliżu.
Jak wspomniałam na początku bardzo często pilot jest też przewodnikiem i odwrotnie. Ja na przykład jestem licencjonowanym przewodnikiem po Krakowie oraz pilotem wycieczek po Polsce.
Wybierając biuro podróży warto zapytać, czy w danym mieście będzie Wam towarzyszył lokalny przewodnik. Nie w każdym bowiem mieście pilot może być przewodnikiem (jeśli mówimy o wycieczkach zagranicznych) i za to są dość spore mandaty sięgające kilkaset euro.

Wakacyjne spacery z przewodnikiem po Krakowie

Te wakacje będą inne od poprzednich. Myślę, że swobodnie nie będzie możliwe podróżowanie do innych krajów, ale turystyka lokalna na pewno nie będzie zabroniona. Mam nadzieję, że skorzystacie z moich propozycji wycieczek po królewskim mieście. Przewodnik w Krakowie może być bardzo pomocny: zarezerwuje bilety do muzeów, pomoże przy rezerwacji hotelu, podpowie gdzie dobrze zjeść i oczywiscie pokaże miasto. Ale licencjonowany przewodnik po Krakowie (słowo licencjonowany jest kluczowe) ma więcej możliwości podczas zwiedzania Krakowa z turystami. Licencja pozwala na swobodne oprowadzanie np. w Katedrze Wawelskiej i Kościele Mariackim – a są to przecież dwa najważniejsze kościoły na trasie zwiedzania miasta. Przewodnik bez licencji nie ma takiej możliwości. Dlatego zachęcam, aby korzystać z usług przewodników licencjonowanych.
Wakacje to taki czas, że chętniej zwiedzamy różne tereny zielone. Kraków może nie ma ich zbyt wiele, ale kilka na pewno wartych jest zobaczenia:

  • Standardowe trasy: Droga Królewska, czyli najważniejsze zabytki Starego Miasta oraz wejście na Wzgórze Wawelskie. Dzielnica żydowska Kazimierz – to druga najpopularniejsza trasa zwiedzania Krakowa. Podgórze czyli teren byłego getta żydowskiego – to przejmująca wycieczka zakończona zwiedzaniem słynnego muzeum Fabryka Oskara Schindlera, w której pracowało ponad 1000 Żydów w trakcie II Wojny Światowej.
  • Krakowskie Błonia – czyli największa łąka w Europie, która usytuowana jest w centrum miasta. To bardzo popularne miejsce wśród osób uprawiających różne sporty: bieganie, jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze itp.
  • Planty Krakowskie – to ponad 4km park, który pierścieniem otacza Stare Miasto. Wycieczka po Plantach pozwala spojrzeć na miasto z innej perspektywy: idąc Plantami mijamy przepiękne kościoły, kamienice i pomniki. Trasa trwa 2 godziny.
  • Park Jordana – niby park, ale jednak nie do końca. By zwiedzić ten obszar zdecydowanie potrzebny jest przewodnik. Park jest duży i znajduje się w nim aż 55 popiersi najwybitniejszych polskich bohaterów, wojskowych, artystów, pisarzy i naukowców. Wycieczka trwa 2 godziny.
  • Kopce Krakowa – jest ich aż pięć i ich zwiedzanie trwa około 5 godzin. Najpopularniejszym jest Kopiec Kościuszki (bilet 15zł/os.) skąd rozpościera się przepiękny widok na miasto. Mamy też kopiec Kraka w Podgórzu, Kopiec Piłsudskiego, Kopiec Wandy i niewysoki kopiec Jana Pawła II.

Każda trasa może być dostosowana do indywidualnych potrzeb turysty. Trasy mogą być dowolnie modyfikowane, mogą się ze sobą krzyżować i trwać max 8 godzin.
Przewodnik w Krakowie serdecznie zaprasza!

Akcja Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków

Każdy przewodnik w Krakowie, każdy restaurator, osoba prowadząca jakąś działalność turystyczną, kulturalną czy gastronomiczną będzie mógł wziąć udział w akcji ogłoszonej przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. Ma ona na celu przywrócić miasto do życia i zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w różnych akcjach, spacerach czy skorzystać z usług lokalnych przedsiębiorców po konkurencyjnych cenach.
Póki co Krakowskie Biuro Festiwalowe zbiera zgłoszenia od przedsiębiorców i w drugiej połowie maja zostaną ogłoszone wszelkie propozycje spędzania czasu w Krakowie. Ja również już wysłałam swoje zgłoszenie, bo jako licencjonowany przewodnik po Krakowie, pandemia spowodowała spadek moich dochodów do zera – właściwie w ciągu jednego dnia.
Zachęcam Was do śledzenia tej akcji i dodawania postów na portalach społecznośiowych z hasztagiem #badzturysta.

Zwiedzanie Krakowa w trakcie epidemii

Jeżeli chcesz poznać miasto na spokojnie, bez tłumów to przewodnik w Krakowie może być tutaj potrzebny :) A jeśli jest to licencjonowany przewodnik po Krakowie, to już w ogóle super :D
Jeśli wszyscy zachowamy odpowedni dystans od siebie i będziemy mieli na sobie maseczki to myślę, że zwiedzanie Krakowa już teraz jest abslutnie możliwe (w małych VIP grupach, max 5 osób). 8 i 9 maja oganizuję VIP-owskie spacery. W małym gronie zobaczymy takie trasy jak:

  • Droga Królewska i Wzgórze Wawelskie
  • spacer wokół Rynku Głównego
  • w dwie godziny po Plantach
  • średniowieczne życie i niemycie
  • dwa Kazimierze: żydowski i chrześcijański

Każda wycieczka będzie trwała max dwie godziny, a koszt to 20zł/os. Będzie się można poprzez wiadomość prywatną na facebooku. Serdecznie wszystkich zapraszam, kto pierwszy ten lepszy, bo przecież ilość miejsc jest znacznie ograniczona!

Odmrażanie krakowskiej gospodarki

Dobre wieści! Pomału wracamy do życia! Już od 4 maja niektóre instytucje kulturalne zostaną otwarte!! Wiem na pewno, że otworzą Wzgórze Wawelskie (ale jeszcze bez ekspozycji zamkowych), Starą Synagogę (która od wielu miesięcy była w renowacji), Muzeum Witrażu, Mury Obronne z Barbakanem (bo są to ekspozycje na świeżym powietrzu) oraz Celestat.
Otwarto już także wszystkie parki i Bulwary Wiślane, można uprawiać sport: jeździć na rowerze czy biegać. Od 4 maja mają także otworzyć wszystkie galerie handlowe. Otwarto także Kopiec Kościuszki. Oczywiśce nie będzie tak jak przed wirusem, ale to już coś! Można spotykać się w gronie do 5 osób, ale należy trzymać odpowiedni dystans i mieć założone maseczki. A to oznacza tylko jedno, że zwiedzanie Krakowa już nie jest niemożliwe!
Początkowo będę oprowadzać jedynie turystów indywidualnych, ale myślę, że za kilka tygodni będę też przewodnikiem dla grup turystycznych. Śledźcie informacje na moich social mediach, będę tam udostępniach wydarzenia dla wycieczek VIP.

Perfekcyjna wycieczka po Krakowie – zarezerwuj już dziś!

Planujesz wycieczkę w jesień lub zimę tego roku? Nie zwlekaj i zarezerwuj przewodnika oraz wstępy do interesujących Cię obiektów! Rezerwując na ostatnią chwilę być może będziesz musiał zrezygnować z obiektów, które są już zajęte.

Jeśli jesteś początkującym organizatorem, nauczycielem, szefem trójki klasowej, który wziął na siebie to brzemię, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Po pierwsze: zastanów się czy liczą się dla Ciebie koszty czy wygoda? Jeśli koszty wycieczki nie są problemem, powierz organizację wyspecjalizowanej firmie. Wiele biur podróży świadczy podobne usługi. Biuro podróży pobiera sporą prowizję wkalkulowaną w ostateczną cenę wycieczki, ale wyręcza Cię w rezerwacji biletów wstępu, noclegów i posiłków oraz zazwyczaj oferuje opiekę pilota.

Jeśli chcesz sporo zaoszczędzić, możesz podjąć się samodzielnej organizacji. W takim przypadku jest kilka spraw, które musisz uwzględnić:

  • Wybór daty – ustal najpierw wstępną datę, bo może się okazać, że wybranej przez Ciebie dacie któreś obiekty są już niedostępne i będzie trzeba coś zmodyfikować. Bądź elastyczny!
  • Wybór przewodnika po Krakowie. Jeśli wybierzesz na chybił trafił, Twoja wycieczka może okazać się zmarnowanym czasem! Jak wybrać przewodnika po Krakowie? Przewodnika powinny charakteryzować: doświadczenie i kontaktowość. Oczywiście trudno to sprawdzić analizując stronę internetową, ale łatwiej kontaktując się telefonicznie: miły głos, dobra dykcja, chęć doradzenia, to wszystko możesz zweryfikować dzowniąc. Sprawdź też, czy przewodnik ma uprawnienia do oprowadzania po poszczególnych obiektach (takich jak Zamek Wawelski czy Muzeum Podziemia Rynku), czy ukończył odpowiednie szkolenia, które mogą świadczyć o jego kompetencjach. Przewodnik może też pomóc Ci w ułożeniu programu zwiedzania, rezerwacji biletów wstępu, posiłków i noclegów. Doradzi też w takich kwestiach jak np. ile zajmuje przejazd z jednego miejsca do drugiego.
  • Sprawdź, czy przewodnik jest dostępny w danych datach i zarezerwuj go wstępnie.
  • Zapytaj, czy może pomóc w organizacji wycieczki i ustal wynagrodzenie.

Jako doświadczony przewodnik po Krakowie pomagam w organizacji wycieczek i oferuję zniżki dla stałych klientów oraz tych, którzy decydują się na dłuższy pobyt w Krakowie.

  • transport – dokonaj wyboru firmy transportowej. Ważne, żeby miała dobre rekomendacje i dysponowała autokarem z działającym mikrofonem. Znacznie urozmaici to przejazdy po Krakowie i ułatwi organizację. Planując wycieczkę zapytaj o przepisy dotyczące godzin pracy kierowcy. Może się okazać, że kilka godzin po dojeździe do Krakowa kierowca musi zrobić przerwę i dalsze poruszanie się autokarem nie będzie możliwe.
  • ułożenie programu – pamiętaj, aby takie obiekty, gdzie nie jest konieczna obecność przewodnika planować na sam początek lub koniec zwiedzania w danym dniu. Płacisz za daną liczbę godzin pracy przewodnika, więc pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze. Do takich obiektów należą: Ogrody Doświadczeń, Muzeum Żywego Obwarzanka, Go Jump, Manufaktura Czekolady.
  • rezerwacja biletów wstępu – nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę! Obiekty takie jak Muzeum Podziemia Rynku, Muzeum Fabryka Schindlera czy Kopalnia Soli w Wieliczce najlepiej rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
  • pamiętaj, że do większości muzeów jednorazowo może wejść grupa nie większa niż 30 lub 25 osób, więc w przypadku większych wycieczek do takich obiektów jak np. Muzeum Podziemia Rynku czy Fabryka Schindlera będzie potrzebnych 2 przewodników, co wiąże się z dodatkowym kosztem.

Jakąkolwiek opcję wybierzesz, przygotuj się, że nie wszystko może pójść zgodnie z planem. W szczycie sezonu trudno znaleźć miejsce do parkowania i czasami trzeba czekać w długich kolejkach do wejście mimo wcześniejszej rezerwacji. Taki urok Krakowa! Profesjonalny przewodnik po Krakowie zaopiekuje się Twoją grupą.

Must see w Krakowie – co zwiedzić w Krakowie?

Kraków to miasto niezwykłe: dawna stolica z jasno określonym centrum. Miasto, które przetrwało wielokrotne najazdy wrogów, rozbiory Polski czy II wojnę światową. Miasto kontrastów, o którym trudno opowiedzieć nie wspominając jego często trudnej, ale jakże ciekawej historii. Kraków można zwiedzać z różnych perspektyw, spędzić tu tydzień na eksplorowaniu ciekawych miejsc. Ja postanowiłam opisać kilka atrakcji, których nie możesz przegapić. Najlepiej zwiedzanie Krakowa rozpocząć z przewodnikiem po Krakowie.

  • Spacer drogą królewską z wejściem na Wawel
    Jakie są powody, żeby zobaczyć drogę królewską? Czy warto wybrać się na Wzgórze Wawelskie? Zarówno historia Starego Miasta jak i zamku jest bardzo burzliwa i interesująca. Naprawdę najlepiej zwiedzać oba obiekty z przewodnikiem, który odkryje przed Tobą dworskie romanse i ciekawe historie z innych okresów polskich dziejów. Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim od 1978 r. widnieją na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centrum zachwyca ogromnym rynkiem z Sukiennicami i kolorowymi kamienicami; a na Wawelu poznasz historię polskich władców, zobaczysz gdzie są pochowani, dotkniesz Dzwonu Zygmunta i zaglądniesz do królewskich komnat.

  • Dzielnica żydowska Krakowa
    Kazimierz to zupełnie inna bajka niż centrum miasta. To dzielnica, w której wciąż mieszkają Żydzi, mają swoje synagogi i inne rytualne miejsca. Warto zaglądnąć do synagogi Remuh, by bliżej poznać historię słynnego rabina Mojżesza Isserlesa. Ciekawa jest również Synagoga Stara – najstarsza w Polsce i czwarta Europejska bożnica. Zachęcam, by zwiedzać Kazimierz wieczorem, wtedy czuć atmosferę dawnego żydowskiego miasteczka, można przysiąść na Szerokiej w akompaniamencie klezmerskiej muzyki.
    Spacer dzielnicą żydowską najlepiej zorganizować z licencjonowanym przewodnikiem, który przedstawi ciekawostki o okolicy i przybliży religię judaistyczną.

  • Muzeum Fabryka Schindlera
    To jedno z najciekawszych muzeów w Krakowie i jedno z najlpopularniejszych w Polsce. Muzeum opowiada historię niemieckiego agenta Oskara Schindlera, jego fabryki naczyń emaliowanych oraz parcujących tam Żydów. Muzeum zlokalizowane jest w orginalnym budynku administracyjnym dawnej fabryki. Jest to muzeum narracyjne, więc zwiedzać najlepiej z przewodnikiem. Idąc samemu, pod koniec trasy można mieć wrażenie, że ekspozycja nie była dla nas do końca zrozumiała.

  • Kawałek poza centrum
    Wielu z nas przyjeżdżając do Krakowa skupia się jedynie na Starym Mieście, a jest to duży błąd. Kraków ma bowiem do zaoferowania znacznie więcej. W Podgórzu zobaczysz teren dawnego getta żydowskiego albo np. wyjdziesz na Kopiec Kraka, skąd możesz podziwiać piękną panoramę miasta Krakowa. W Nowej Hucie poznasz jak zaplanowane zostało socjalistyczne miasto, wybudowane obok Kombinatu. Na Starych Dębnikach zobaczysz miejsca związane z młodością Karola Wojtyły. Na obrzeżach miasta zwiedzisz dwa sanktuaria: Łagiewnickie i Centrum Jana Pawła II. We wschodniej części Krakowa zobaczysz Błonia, Kopiec Kościuszki i ZOO.
    To tylko garstka miejsc, żeby nie wspomnieć o 70 różnych muzeach.
Zaufali mi

Dane kontaktowe przewodnika krakowskiego

Jeśli nie mogę odebrać - oddzwonię